NICUمخفف جمله انگلیسی «بخش مراقبت های ویژه نوزادان» است این بخش مسوول پذیرش و مراقبت ویژه از نوزادان نارس یا نوزادان پرخطر و بیمار است.

بخش NICU یکی از بخش های مهم و پشتیبان بلوک زایمان در بيمارستان تخصصي و فوق تخصصي گاندي بوده که در همجواري بلوك زايمان مي باشد و محیطی امن برای تولد نوزادان بخصوص نوزادان High Risk را ایجاد نموده و ارائه خدمات و اقدامات درمانی مناسب را امکان پذیر می سازد .این بخش واقع در طبقه 8 است و درآن خدمات مراقبتی و حمایتی نوزادان صورت می­گیرد.

پرسنل مجرب و دلسوز این بخش، به طور مرتب آموزش های لازم را طی کنفرانس های داخلی بیمارستان، خارج بیمارستان یا کنفرانس های عمومی، کسب  می نمايند.

بخش مراقبت های ویژه نوزادان دارای تخت انکوباتورتخت NICU و کات نوزاد است و با امکانات کامل، حمایت تنفسی- همودینامیکی نوزادان نارس را انجام می­دهد تا به وضعیت فیزیولوژیک پایدار برسند، گاهی این حمایت و مراقبتها هفته ها زمان نیاز دارد.رسیدگی مناسب و استفاده از بهترین کیفیت مواد بهداشتی مصرفی و مواد مغذی برای نوزادان از ویژگی های این بخش می باشند. همچنین تمامی تجهیزات موجود در بخش از دستگاه های پیشرفته و به روز می باشد. مشخصه دیگر آن وجود اتاق شير مادر است که به وسیله آن امکان حضور شبانه روزی مادر در کنار نوزاد به صورت رایگان فراهم شده است.تمامی پزشکان این بخش، متخصص و فوق تخصص کودکان و نوزادان بوده و یک پزشک متخصص کودکان، به صورت 24 ساعته در این بخش حضور دارد.

بدون تردید تولد یک کودک فرآیندی حیرت انگیز و در عین حال پیچیده است که همراه با آن بسیاری از تغییرات جسمی و عاطفی برای مادر و نوزاد رخ می دهد و باعث نگرانی می شود. اکثر این نگرانی ها به دلیل عدم آمادگی فیزیکی، عاطفی و روانی والدین براي ورود یک نوزاد نارس است. اما بستری شدن نوزاد در بخش مراقبت های ویژه نوزادان بيمارستان تخصصي و فوق تخصصي گاندي، این آرامش را به خانواده ها می دهد که تیم پزشکی فوق تخصص به همراه کادر درمانی مجرب با استفاده از دستگاه های مدرن به خوبی از نوزاد آنها نگهداری می کند.

 

بالا