درمان ناباروری در بخش مروارید (IVF) بیمارستان گاندی

وقتی زوجی بدون استفاده از روش های پیشگیری از بارداری به مدت یک سال باردار نشوند نیاز به بررسی دارند و احتمال ناباروری وجود دارد.

مرکز ناباروری گاندی با هدایت اساتید مجرب دانشگاه و فوق تخصصین نازایی در جهت درمان ناباروری  فعال می باشد.

 

در حدود 30% مواقع ناباروری ناشی از عوامل زنانه، 30% به دلایل مردانه و بقیه موارد نیز ناشی از علل ناشناخته و یا ترکیبی از عوامل مردانه و زنانه می باشد.

روش های تشخیصی در درمان ناباروری

روش های درمانی ناباروری برحسب شرایط و علل ناباروری متفاوت می باشد.

روش IUI (آی یو آی)

در این روش پس از آماده سازی تخمدان با حداقل دارو، اسپرم شسته شده و اماده شده مستقیما به داخل حفره رحم زن تزریق می شود و در نزدیک ترین فاصله با تخمک آزاد شده قرار می گیرد. این روش در شرایطی استفاده می شود که مشکل انسداد لوله وجود نداشته باشند و اسپرم مناسب باشد. IUI نسبت به روش ICSI کم تهاجمی تر و ارزان تر است و نیاز به بیهوشی ندارد.

معمولا این روش بر حسب صلاحدید پزشک در شروع درمان ناباروری استفاده می شود و در صورت شکست از روش میکرواینجکشن استفاده می شود.

 

روش ICSI یا میکرواینجکشن (لقاح آزمایشگاهی)

میکرو اینجکشن یا ICSI (لقاح آزمایشگاهی) از رایج ترین روش های کمک باروری و درمان ناباروری می باشد.

در این روش درمان با استفاده از داروهای تحریک تخمدان آغاز می شود و باعث تولید و رشد فولیکول های بیشتر تخمدان می گردد و پس از آماده شدن و رشد کامل فولیکول ها، عمل تخمک گیری یا پانکچر تحت بیهوشی سبک و با هدایت سونوگرافی انجام می شود.

سپس عمل بارورکردن تخمک ها توسط جنین شناس با تزریق اسپرم به سیتوپلاسم تخمک انجام می شود و سه تا پنج روز بعد، انتقال جنین به رحم مادر (انتقال Fresh) انجام می شود.

در صورت بیشتر بودن تعداد جنین، سایر جنین ها فریز شده و ذخیره می شوند.

 

رزرو تخمک و اسپرم

با توجه به بالا رفتن سن ازدواج و افزایش احتمال ایجاد بیماری های ژنتیکی در فرزند، می توان در سنین پایین تر اقدام به فریز کردن تخمک نمود. در مواردی مانند وجود سرطان ها و انجام شیمی درمانی و رادیوتراپی با توجه به آسیب دیدن تخمک یا اسپرم به دنبال آن، می توان قبل از انجام درمان، اقدام به فریز تخمک یا اسپرم نمود.

 

PRP  رحم و تخمدان

در این روش مقداری از پلاسمای غنی از پلاکت خون  مادر پس از انجام عملیات لازم، به داخل رحم یا تخمدان تزریق شده و باعث بهبود عملکرد رحم و تخمدان می گردد.

 

Sex Selection  (تعیین جنسیت)

هنگامی که خانواده ای تمایل به تعیین جنسیت فرزند داشته باشند برای فرزند دوم به بعد می توانند از روش میکرواینجکشن استفاده کنند. در این روش پس از انجام عمل ICSI و تشکیل جنین، جنین ها برای تعیین جنسیت به آزمایشگاه ژنتیک ارسال می شوند و پس از تشخیص جنسیت، جنس مورد نظر به رحم مادر انتقال می یابد.

 

PGS و PGD  (تعیین سلامت جنین)

در صورت وجود مشکل ژنتیکی در خانواده و سابقه فرزند مشکل دار در این مرکز با استفاده از PGD سلامت و بررسی های تخصصی ژنتیکی، جنین های سالم را از جنین های مشکل دار جداسازی و جنین سالم به داخل رحم مادرمنتقل می شود.

 

استفاده از جنین یا تخمک اهدایی

در صورت وجود مشکل ژنتیکی یا عدم ذخیره مناسب تخمدان و یا عدم وجود اسپرم می توان از تخمک یا جنین اهدایی استفاده کرد. زوجین کاندید تخمک یا جنین اهدایی پس از بررسی های روانشناختی و ژنتیک در لیست نوبت بخش IVF قرار می گیرند و معمولا در بازه زمانی بین یک تا سه ماهه در سیکل اهدا قرار میگیرند. اهدا کننده های تخمک و جنین باید گواهی عدم سوءپیشینه ارائه کنند و برای آنها آزمایشات کامل سلامتی به همراه آزمایش ایدز، هپاتیت و اعتیاد درخواست شده  و همچنین مورد ارزیابی روانشناختی و ژنتیک  قرار می گیرند.

 

Surrogate (استفاده از رحم جایگزین)

در صورت وجود بیماری زمینه ای و ممنوعیت بارداری و یا وجود مشکل جدی در رحم  می توان از رحم جایگزین استفاده کرد. افرادی که به هر دلیلی مورد جراحی هیسترکتومی یا برداشتن رحم قرار گرفته اند و یا به طور مادرزادی رحم ندارند نیز کاندید دریافت رحم اجاره ای می باشند. در این روش جنین های زوجین به رحم فرد جایگزین (ساروگیت) منتقل می شود. ساروگیت نیز باید گواهی عدم سوءپیشینه ارائه کرده و برای او نیز آزمایشات کامل سلامتی به همراه آزمایش ایدز، هپاتیت و اعتیاد و ارزیابی روانشناختی و ژنتیک  قرار می گیرد.

 

درصد موفقیت

درصد موفقیت و ایجاد بارداری در این مرکز به علت در اختیار داشتن فوق تخصصین ناباروری و اساتید دانشگاه مجرب، پرسنل و مشاورین با تجربه و حرفه ای و وجود آزمایشگاه جنین شناسی تخصصی به میزان قابل توجهی مطابق با درصد موفقیت جهانی می باشد.

آزمايشگاه تخصصي بخش IVF بيمارستان گاندي

آزمایشگاه تخصصی بخش IVF شامل آزمایشگاه‌های آندرولو‍‍ژي تشخيصي، آندرولوژي درماني و جنین‌شناسی می باشد. بخش آزمايشگاه با قرار دادن کیفیت در سرلوحه کار خود در کنار همکاری با متخصصین مربوطه تلاش دارد با تخصصی اداره نمودن آزمایشگاه، ارايه كننده باكيفيت ترين خدمات به بيماران باشد. به همین منظور این مجموعه با بهره‌گیری از به روزترین تكنيك هاي آزمایشگاهی در بخش‌های مربوطه و زبده‌ ترین پرسنل، نقش مهمی را در بخش IVF بيمارستان گاندي ایفا می‌نماید.

آنچه آزمایشگاه بخش IVF بيمارستان گاندي را از سایر آزمایشگاه‌های همکار متمایز می‌نماید، صداقت و حرفه اي بودن پرسنل و هم چنين نگاه سیستماتیک به کل مجموعه آزمایشگاه و قراردادن شاخص کیفیت در رأس امور می‌باشد که در کنار این موارد تجهیزات کارآمد در کنار آموزش مستمر و مداوم کارکنان و بهره گيري از جديدترين متد دنيا در درمان ناباروري جهت رسیدن به اهداف فوق کمک شایانی نموده است.

 

آزمایشگاه‌های مختلف بخش IVF بيمارستان گاندي در زمینه‌های ذیل آماده ارائه خدمات به مراجعین محترم می‌باشد:

 

بالا